BLOG
GÜVENLİ OYUNCAK SEÇİMİ İÇİN ÖNERİLER
Oyuncak seçmek her zaman kolay değildir. Oyuncak seçerken yetişkinler olarak öncelikle çocuğunuz için neyin iyi olduğunu kendinize sormalısınız.

Oyuncak, çocuğun zihinsel gelişimine ve yaşına uygun olmalıdır. Çocuk oyunun içeriğini anlayabiliyor olmalı, yapı taşları, inşa ve mekanik tasarım oyuncakları çok karmaşık olmamalıdır. 

Büyük çocuklar için yapılmış oyuncakların küçük çocuklar için güvenli olmayabileceği unutulmamalıdır.

Oyuncağın yapıldığı malzeme; dayanıklı, sağlıklı ve çocuğun yaşına uygun olmalıdır. 

Kullanılan boyalar çok alacalı, karışık ve parlak renkli olmamalı (parlak renkler genelde kurşun içerir), çocuğu oyuna teşvik eden renklerde ve EN71 sertifikalı olmalıdır.

Oyuncağın şekli basit ve gereksiz karmaşıklıktan arındırılmış olmalıdır.

Oyuncakların fiyatları, oyuncağın oyun değeri ve kullanım ömrü ile beraber değerlendirilmelidir. Hemen bozulacak, işlevini yitirecek, çocuğa faydası olmayan (oyun değeri olmayan) , zararlı malzemelerden üretilmiş ucuz oyuncaklardan kaçınılmalıdır. 

Oyuncakları satın aldıktan sonra her zaman çocuklar gözlemlenmeli ve oyuncakları güvenli olarak nasıl kullanacakları öğretilmelidir.

Küçük oyuncaklar, küçük toplar veya ayrılabilir küçük parçaları olan oyuncaklar özellikle 3 yaşın altındaki çocuklar için potansiyel olarak boğucu tehlikelerdir.

Uzun ve esnek ipi olan oyuncaklardan kaçınılmalıdır. İpler çocuğu boğabilir.

Lateks balonlar, gerek yapımında kullanılan Fitalat sebebi ile gerekse patladığında küçük parçalarının çocuğun nefes borusuna kaçma riski sebebi ile çok tehlikelidirler.

Sivri köşeleri ve keskin kenarları olan oyuncaklardan kaçınılmalıdır, çocukları yaralama tehlikesi vardır.

Yüksek ses çıkaran oyuncaklardan kaçınılmalıdır. Yüksek ses çocukların hassas işitme duyularına zarar verebilir.

Mıknatıslı oyuncaklar 6 yaşın altındaki çocuklardan uzak tutulmalıdır. Yutulması halinde ölüm tehlikesi vardır.

Pilli oyuncaklarda pilin doğru yerleştirildiğinden ve pil kutusunun kolayca açılamadığından emin olunmalıdır. Piller özellikle kimyasal yaralanmalar ve zehirlenmeler konusunda çok tehlikelidir. [email protected]
0 533 222 15 15
Telif Hakkı © 2022 GABA® AHŞAP OYUNCAK    © Her Hakkı saklıdır. Sitedeki Hiçbir İçerik Kopyalanamaz.