BLOG
İNTERNET YALANLARI
İnternetteki oyuncak, anaokulu/kreş donanımları ya da çocuklarla ilgili ürün satışı yapan sitelere baktığımızda çok büyük çoğunluğunun yalan-yanlış, hatalı ve muğlak bilgiler ile bilerek müşterileri kandırdığını ve bu sebeple birçok anne-babanın mağdur olduğunu görüyoruz.
Bu yazıyı hazırlamamızdaki amaç; internetten çocuklarımızla ilgili herhangi bir ürünü satın alırken doğru ürünü, doğru satıcıdan, mağduriyet yaşamadan almanın ya da en azından müşterileri kandırarak satış yapan siteleri ayırt etmenin ipuçlarını vermeye çalışmak olacaktır.

Daha fazla uzatmadan hemen yazıya geçelim. İşte en sık karşılaştığımız internet yalanları;

YALAN 1
“Ürünümüz Avrupa E1 Kalite standartlarında, çevre ve çocuk sağlığına uygun malzemeler kullanılarak üretilmiştir.”

DOĞRUSU
“Avrupa E1 kalite standartları” diye bir tanımlama ya da standart yoktur. E1 bir belgedir.
E1 (standart değil !); kontrplak-sunta gibi ahşap levha malzemelerle ilgili bir belgedir ve bu malzemenin içerdiği zehirli bir kimyasal olan formaldehit miktarını belgeler.

Standart olarak DIN EN 71 vardır ve bu standart Avrupa Oyuncak Güvenlik Direktifine göre çocuk ürünlerinde kullanılan boyaların içeriğinin nasıl olması gerektiğini belirler.

Ayrıntılı bilgi için http://www.gaba.com.tr/hakkimizda.asp?id=4 linkini inceleyebilirsiniz.
 
“Çevre ve çocuk sağlığına uygun malzemeler kullanılarak üretilmiştir” cümlesi de kalite algısı yaratmaya ve anne-babaları aldatmaya yönelik muğlak bir cümledir.

Bu malzemeler nelerdir? Açıklama var mı?
Masif ahşap mı kullanılmaktadır yoksa zehirli kimyasallar içeren yapıştırıcılarla birleştirilmiş panel ahşap mı kullanılmaktadır?
Boya-vernik kullanılıyorsa hangi sertifikalara sahiptir?
Çocuk sağlığı için EN71 sertifikası ve Çevre-hayvan-bitki sağlığı için Mavi Melek sertifikası var mıdır?
Kontrplak kullanılıyorsa E1 belgeli midir yoksa formaldehit miktarı tehlike sınırının üzerinde olan normal kontrplak mı kullanılmaktadır?

Tek bilgi “çevre ve çocuk sağlığına uygun malzemeler” bilgisi.  Artık ne kadar inanırsanız…

YALAN 2
“Ürünümüz piyasadaki yonga levhalardan (suntalardan) değil, 1. Sınıf lakeden üretilmiştir.”

DOĞRUSU
Piyasada yonga levha olarak sadece sunta yoktur. Ham MDF, MDF Lam, OSB, Kontrplak (huş, kayın, kavak, 1.sınıf, 2. Sınıf, 3. Sınıf, E1 belgeli, marin, su kontrası vb. birçok çeşidi ve kalitesi vardır) gibi yonga levha malzemeler de bulunmaktadır.

Sunta, MDF ve E1 belgesi olmayan kontrplaklar çocuklarla ilgili herhangi bir ürün için gerek sağlık, gerek sağlamlık, gerekse estetik açıdan zaten kullanılmaması gereken malzemelerdir.
Çocuk ürünlerinde yonga levha kullanılacaksa E1 belgelisine sahip 1. Sınıf Kayın ya da Huş kontrplak kullanılması doğru bir seçimdir.
 
Aynı cümle içindeki anne-babaları aldatmaya yönelik diğer bir yalan ise “1. Sınıf Lakeden Üretilmiştir” ifadesidir.

Lake, üretimde kullanılan bir hammadde değildir. Lake bir cilalama şeklidir ve genelde marangozlar ham MDF’yi boyadıktan sonra bu cila şeklini uygularlar.
Lake cila, marangozların mutfak dolapları, kapı ve diğer mobilyalarda uyguladıkları, çocuk sağlığı açısından güvenli olmayan bir uygulamadır.
Çocuklarla ilgili ürünlerde, özellikle de oyuncak gibi ağızla teması olabilecek ürünlerde kesinlikle kullanılmamalıdır.
 
YALAN 3
“Renkli ürünler Avrupa standartlarına uygun kurşun içermeyen sağlıklı boyalar ile boyanmaktadır. Lake boya tekniği ile  dilediğiniz renkte yapılabilmektedir”
 
DOĞRUSU
Bir taraftan kurşun içermeyen boyalarla boyanmaktadır denilirken diğer taraftan lake boya tekniği ile istenilen renkte boyanabilir denmektedir.
Lake boya işin içine girdiği andan itibaren, o ürün için, kurşun içermeyen ve sağlıklı tanımlamalarını yapabilmemiz imkansızdır.
Çünkü lake boya tekniği gerek uygulayanlar gerekse o ürünü kullananlar için kesinlikle sağlıklı bir yöntem değildir.
 
YALAN 4
“Ürünlerimiz CE işaretlidir. Yani kaliteli ve çocuk sağlığı açısından güvenlidir”
 
DOĞRUSU
CE işareti ürünün AB pazarında serbestçe dolaşabilmesi için gerekli olan asgari teknik şartları taşıdığını gösteren bir işarettir. Kesinlikle bir kalite belgesi değildir.
CE işareti herhangi bir ürünün sağlıklı olduğunun garantisi de değildir.

Piyasada satılan herhangi bir Çin üretimi ürünü alıp CE işareti taşıyıp taşımadığına bakın. Sonra CE işareti taşımasına rağmen o ürünün gerçekten sağlıklı olup-olmadığına kendiniz karar verin.
 

 [email protected]
0 533 222 15 15
Telif Hakkı © 2022 GABA® AHŞAP OYUNCAK    © Her Hakkı saklıdır. Sitedeki Hiçbir İçerik Kopyalanamaz.